Основу зовнішньоторговельних міжнародних відносин становлять експортно-імпортні операції. Експортований товар ввозиться в країну, той що імпортується вивозиться. Саме в цих двох категоріях і відбувається оформлення митних документів. Підставою для митного оформлення товару є зовнішньоторговельний договір, інші документи, що підтверджують право розпорядливості позначених товарів. Необхідна також товаротранспортна документація, окрема для кожного виду транспорту (автомобільного, авіаційного, морського чи залізничного).

В необхідний для надання на митниці перелік документів належить інвойс (Рахунок-фактура) і при необхідності додаткові документи (сертифікати, декларації). Імпортована продукція обкладається зборами та податками згідно товарним кодам КТ ЗЕД України. Ставки акцизного товару встановлено в Податковому Кодексі. Ввізне мито – це податок на переміщення вантажу через митницю. Ставки мит на ввезення систематизовані Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності та закріплені в Законі України «Про митний тариф України”.

Товар, який випускається за межі митниці для вільного обігу, і не повертається назад, називається експорт. Так само як і для імпорту товарів до необхідних документів для проходження митниці відносяться зовнішньоторговельний контракт або інші підтверджуючі документи, транспортна документація, рахунок фактура, різного роду сертифікати та дозволи (за потребою). Крім того, якщо відправник є одночасно і виробником товару, надається розрахунок собівартості. В іншому випадку (якщо відправник не є таким) надаються документи на придбання товару.

Процедури митного оформлення досить заплутані і складні в нашій державі, тому потрібен досвід і постійний моніторинг законодавчої бази і нормативних новацій. Тільки при досягненні глибокого володіння нормами і правилами в області податкового і валютного регулювання митного законодавства можливий ефективний результат. А також недопущення форс-мажорних обставин в ході процесу митного оформлення.