Сфера вантажоперевезень ділиться на різні групи і типи в залежності від виду вантажу, що перевозиться. Деякі категорії вантажів вимагають ретельної підготовки і особливих умов. Одна з таких категорій – продукти харчування і швидкопсувні товари. І основні вимоги до такого вантажоперевезення це дотримання термінів доставки, збереження вантажу і цілісність упаковки. Щоб зберегти вантаж під час транспортування, як правило, необхідно дотримуватись спеціального температурного режиму, і з цим завданням відмінно впораються рефрижераторні перевезення.

При недотриманні термінів, як і при необережному поводженні з товаром під час завантаження/розвантаження, є ризик псування продукту. Це, в свою чергу, призводить до суперечок та проблем між одержувачем вантажу і вантажовідправником, і можливу виплату неустойки з боку перевізника вантажу. Важливість дотримання термінів доставки в перевезеннях продуктів харчування зростає, якщо ці продукти є швидкопсувними, наприклад м’ясо, фрукти, ягоди, а також в літній час.

Фактори, від яких залежить, чи будуть дотримані терміни доставки:

Маршрут. Важливо грамотно скласти маршрут доставки. Бажано, щоб він був найбільш коротким по кілометражу з усіх варіантів. При складанні маршруту необхідно враховувати також можливі проблеми, які можуть виникнути – ремонт дороги, утруднений рух, закриття проїзду на ділянці.

Тривалість вантажно-розвантажувальних робіт. Найчастіше через неузгодженість дій персоналу складу відвантаження і вантажоперевізника процес завантаження делікатного товару може затягнутися на неприпустимі терміни.

Регламентація документів

Однією з частин процесу є складання і узгодження документів. Які документи потрібно оформити для того, щоб здійснити перевезення продуктів харчування? Це товарно-транспортна накладна і рахунки-фактури, договір на вантажоперевезення між відправником вантажу і вантажоперевізником. І можливо, різні сертифікати та дозволи на особливий вид продукції. Водій повинен мати шляховий лист, де прописана дата поїздки, час виїзду і маршрут автомобіля, а також довіреність від вантажовідправника.

Щоб дотримати терміни доставки потрібно починати підготовку всіх цих документів заздалегідь, можливо, це слід зробити ввечері робочого дня напередодні. Вранці ж водій і співробітник складу відправки тільки перевіряють правильність оформлення документів, наявність підписів і печаток, паралельно відзначаючи відповідність товарних місць до відвантаження.

Упаковка вантажу

Упаковка товару в більш щільну тару може входити до переліку послуг вантажоперевізника. Це питання потрібно заздалегідь уточнити при складанні договору з персональним менеджером. Якщо додатково упакувати вантаж в тару, наприклад, коробки з щільного картону, то знижується ризик псування товару. Додаткова упаковка товару повинна відповідати всім нормам санітарного контролю та ГОСТам. Тоді, навіть якщо у товару пошкодиться первинна упаковка, наприклад, пачка молока в Tetra Pak, це не загрожує продукту псуванням, так як через поріз або надрив в молоко не потраплять ніякі бактерії.

Відповідальність вантажоперевізника

У разі недотримання правил перевезення швидкопсувних продуктів та вимог до строків і упакуванню, відповідальність несе компанія вантажоперевізник. Порушення правил доставки тягне за собою грошовий штраф.

У свою чергу, вантажоперевізник повинен допускати до транспортування продуктів харчування і швидкопсувних продуктів тільки кваліфікованого водія, що має санітарну книжку та інші дозволи від відповідних органів. Автомобіль також має бути обладнаний рефрижератором, мати дах або тент і періодично проходити процедуру санобробки.